Rafał Zalubowski

Rafał Zalubowski

Zamknij menu

Nie, do, kończone rysunki. 1996 - ..... nie,do, kończone.

Profesor Stanisław Wejman wyraził kiedyś opinię, że dzieło sztuki właściwie nie ma jakiegoś konkretnego momentu dokończenie, a jedynie jest w pewnym momencie „porzucane” czy to z powodu zainteresowania nowym dziełem, czy też poczucia wyczerpania inwencji do jego kontynuacji.

Edgar Degas był podobno niechętnie zapraszany na obiady do znajomych posiadaczy jego dzieł. Chyba, że zdążyli oni wcześniej usunąć je ze ścian. Bywało bowiem, że Degas tracił zainteresowanie obiadem i po intensywnej obserwacji wiszącego na ścianie płótna, przerywał spotkanie i bez  zgody gospodarzy, ściągał je ze ściany i zabierał z powrotem do pracowni by go zmieniać, poprawiać. I dokończyć…

Około roku 1996, kiedy studiowałem na trzecim roku, krakowskiej ASP rozpocząłem rysować cykl surrealistycznych figuracji. Ten cykl ani nigdy nie został dokończony w całości, ani nie przypominam sobie pracy, która jest dokończona z pełnym poczuciem tego faktu a wiele rysunków jest zaledwie rozpoczętych. Mimo irytacji tą sytuacją, a także niemocą ustalania, kiedy dany rysunek lub obraz przerwać i uznać za „pełny”, mimo zepsucia wielu dobrych stanów, w tych i kolejnych pracach ciągle ulegam pokusie rozpoczynania nowych. To karygodne, infantylne bałaganiarstwo okupywane jest jednak od czasu do czasu powrotami do poszczególnych prac aby je dokończyć.  Ze świadomością, że to się nigdy nie uda.

Wystawa, którą zaplanowałem na rok 2018, która ma zawierać zarówno stare prace, nawet jeszcze studenckie i najnowsze do nich nawiązujące jest także próbą wznowienia procesu dokończenia, nawet nie tyle poszczególnych obrazów co całego cyklu i uwolnienia się od niego.

 

 

KONTAKT

Rafał Zalubowski
ul. Berka Joselewicza 21/2,
Kraków 31-031

telefon: 502 027 408
mail: galeria@galeriazalubowski.pl

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Piotr Marzec – uczeń
Twórczość Rafała Zalubowskiego wywodzi się z nauki największych osobowości środowiska krakowskich grafików warsztatowych lat 70 i 80. Można więc powiedzieć że jej artystyczny rodowód sięga rysunkowego kunsztowi renesansu. Prace Zalubowskiego posiadają tę niezaprzeczalną jakość, którą (z powodu odrzucenia przez praktykę artystyczną) cechuje dzisiaj już bardzo niewielu współczesnych malarzy. Jest to również nieoceniony atut w jego praktyce dydaktycznej.
Adam Żądło – uczeń
Rysunki Rafała Zalubowskiego charakteryzuje wysoka świadomość estetyczna i wybitna wrażliwość na formę. Są popisem wypracowywanej przez lata umiejętności obserwacji i rysunkowej sprawności
Karol Mularczyk – uczeń
Rafał Zalubowski jest twórcą rzetelnego i niezwykle skutecznego programu edukacji artystycznej. Uczy otwartości oraz wskazuje miejsce zdrowego rozsądku w nieograniczonej wolności twórczej.
Zbylut Grzywacz
Twórczość Rafała Zalubowskiego rozpięta jest między precyzją miedziorytu czy budowanej z niezliczonej ilości punktów i linii akwaforty, a żywiołową, grubą krechą pędzlowego rysunku i zamaszystością barwnych, dzikich w wyrazie szkiców malarskich i niektórych obrazów. Te równolegle uprawiane typy ekspresji wskazują na artystę o niespokojnej osobowości, któremu nie grozi przedwczesne zamknięcie się w klatce jednej konwencji.
Jacek Gaj
Zalubowski dał się poznać jako osobowość artystyczna: skupiony bez reszty na pracy, zaangażowany w problemy sztuki, czynił wyraźne postępy w rozwoju swego talentu. Jego poszukiwania - szczególnie ostatnimi laty - świadczyły o już dojrzałym wyborze drogi twórczej, świadomie nawiązującej do języka tradycji. Wyrażało się to wyborem warsztatu (warto zwrócić uwagę na fakt, że Rafał Zalubowski jest jednym z nielicznych dziś twórców uprawiających miedzioryt) co świadczy dobitnie, że nie należy do twórców, którzy poszukują ułatwień, dążą do błyskawicznych sukcesów, lub poddają się dyktatowi mody.(…)
Ewa Herniczek
Rafał Zalubowski jest twórcą, który dysponuje doskonale opanowanym warsztatem artystycznym. Choć preferując dotąd działania o charakterze graficznym, niezbyt często ujawniał swoje malarskie możliwości – dla wielu znających jego dotychczasową twórczość aktualne spotkanie z „małpami” może okazać się nad wyraz zaskakujące. I na tym również polega „małpia zręczność” artysty, by będąc zawsze w tej samej mierze autentycznym – ujawniać niespodziewaną kreatywność i pokazywać zdumionym widzom „nowe sztuki".
Bogusław Deptuła
Twórczość Zalubowskiego jawi się jako zjawisko odosobnione i unikalne wśród dzisiejszych, nazbyt pośpiesznych poszukiwań artystycznych. Jego brak pośpiechu, jego precyzja i wyrafinowanie ikonograficzne, kompozycyjne i treściowe, sprawiają, że obcując z grafikami Zalubowskiego mamy do czynienia z najdoskonalszymi, powstałymi w ostatnim czasie, dokonaniami tzw. grafiki warsztatowej.(...)

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę